Kauno istorinės technikos muziejaus kolekcija pasipildė dviem ypač retomis transporto priemonėmis, amerikietiškąja „Gama Goat M561“ (1969 m.) bei olandiška DAF YA-126 (1956 m.). Transporto priemones muziejui pateikė garsus praeityje lenktynininkas bei aistringas automobilistas Stasys Brundza.

Gama Goat M561

Gama Goat M561, 1969 m., ratų formule 6×6, gamintas 1969-1973 m. ir buvo skirtas karo poreikiams, pirmiausiai žinoma – Vietnamo. Nuo pat gamybos pradžių 6×6 ratų formulės transporto priemonė reikalavo tobulinimo ir ypač specifinių vairavimo įgūdžių. Gamybą taip skubėta pradėti, jog net nebuvo atlikti pilnavertiški bandymai. Tai atsiliepė techninėms bei eksploatacinėms sąlygoms, kurios akivaizdžiai reikalavo geresnių, tobulesnių sprendimų. Ką jau bekalbėti apie 3 cilindrų dyzelinį variklį, kurio garsas gąsdino ne tik priešus bet ir savus. Tačiau nežiūrint į tai, per neilgą gyvavimo laikotarpį visgi pagamintos 14274 transporto priemonės. Iš pradžių gali pasirodyti, jog transporto priemonė yra su prikabinta priekaba. Tačiau iš ties tai vientisa transporto priemonė. Hidraulikos pagalba transporto priemonė „sukinėjasi“ per vidurį ir tokiu būdu ne tik daro posūkius, tačiau tai padeda užklimpimo atveju, kuomet besisukinėdama į visas puses Gama „ištraukia“ save iš klampynės.

Priekinė dalis lankstosi 15, o galinė – 30 laipsnių kampu. Tokiu būdu susidarydavo net 45 laipsnių posūkio kampas.

Nors transporto priemonė turėjo turėti amfibines savybes, tai yra plaukti vandeniu, tačiau tai nebuvo tinkamai išspręsta ir panašiai, kaip, kad sovietinis LUAZ 697, tegalėjo plaukti nesant vėjo, banguotumo, maksimaliu 3-4 kilometrų per valanda greičiu. Sraigtas nebuvo numatytas ir „plaukmenų funkcijas“ atliko 6 ratai.

Gama Boat variklis dyzelinis 3 cilindrų, 101 kW, išvystantis ne tokį ir mažą – 90 kilometrų per valandą greitį.

DAF YA-126

Po Antrojo pasaulinio karo vakarų Europoje buvo begalės amerikietiškos technikos, kuri laikui bėgant seno ir morališkai ir techniškai. Tą suvokusi Olandų vyriausybė 1951 metais savo šalies transporto gamintojai DAF pateikė valstybinį užsakymą – sukurti lengvąjį sunkvežimį karo reikmėms, kuris pirmiausiai ir turėtų pakeisti morališkai ir techniškai pasenusį amerikietiškąjį Dodge WC 51 modelį.

DAF gamykla sukūrė du prototipus, iš kurių DAF YA-126 gavo žalią šviesą tolimesnei gamybai. Viso DAF YA-126 pagaminta ne tiek ir daug – 3496 vnt., tačiau kadangi tai buvo daugiau vidaus naudojimui, skaičius ne toks jau ir mažas. Ypač įdomi ir unikali šio automobilio važiuoklė. Važiuoklė torsioninio pagrindo, todėl taip įprastų tiltų joje nėra. Automobilis gamintas laikotarpiu nuo 1951 iki 1959 m.

DAF YA-126 variklis benzininis 6 cilindrų, išvystantis iki 80 kilometrų per valandą greitį. Šie automobiliai ir po šiai dienai populiarūs Olandijoje bei Belgijoje, kur turi gausybę klubų bei gerbėjų.

 

 

 

 

 

Abi minėtas transporto priemones galite apžiūrėti „Retromobile“ Kauno istorinės technikos muziejuje adresu S.Dariaus ir S.Girėno g. 29A, Kaunas.

Facebook'as
X

Išsirinkite žurnalą


Įveskite savo duomenys

Vardas ir pavardė

Telefono numeris

El. pašto adresas

Toliau

Įveskite adresą

Galtvė, namo ir būto numeris

Miestas

Šalis

Toliau

Pasirinkite savo banką