Londonas – Braitonas – taip gimė oldtimer renginiai

Nuo pat 1886 metų, kiekvienų metų pirmąjį lapkričio sekmadienį nuo pat ankstyvo ryto į Londono gatves išrieda reti istoriniai automobiliai…

Viskas prasidėjo 1886 metų lapkričio 14 dieną. Tuo metu važiavimu Londonas – Braitonas, mechaninių transporto priemonių valdytojai išreiškė džiaugsmą pakitusiais teisės aktais, kurie tiesiogiai lietė to laikmečio automobilius.

Automobilistai iš ties turėjo kuom džiaugtis, nes buvo panaikintas įstatymas (angl. Locomotive Act), pagal kurį priešais kiekvieną savaeigį ekipažą turėjo eiti žmogus su raudona vėliavėle, įspėjantis apie pavojų (ir ribojantis greitį iki bėgančio arba einančio žmogaus greičio – maksimalus leistinas greitis buvo 4 mylios per valandą). Pagaliau Anglijos automobilistams leista pralenkti arklį! Ir leista važiuoti ne didesniu nei 14 mylios per valandą greičiu…

Tais tolimais 1886 metais iš 39-ių startavusių automobilių Braitoną pasiekė 14, ir tai pikti liežuviai plaka, kad vienas automobilis buvo atvežtas traukiniu ir tiktai prieš pat Braitoną savininkas aptaškė jį purvais ir dulkėmis.

Vairuotojai džiaugėsi laisve ir galimybe pirmą kartą važiuoti nematant priekyje bėgančio žmogaus su raudona vėliavėle. Anuo metu anglai šias lenktynes pavadino „emancipacijos lenktynės“, o raudonoji vėliavėlė prieš startą buvo simboliškai sudeginta.

Taigi, lapkričio pirmas sekmadienis, Londonas, Haid Parkas, Serpantino takas, lygiai aštuonios valandos, nulis nulis minučių. Pirmasis leidžiamas pats seniausias automobilis ir po kiek laiko grupelėmis po 30 kiti automobiliai. Dalyvių skaičius griežtai ribojamas – iki 330 ekipažų. Paprastai visų norinčiųjų patenkinti nepavyksta ir kažkas lieka prie starto linijos. Realiai nelieka, jie važiuoja, tačiau jau be „akreditacijos“. Šias lenktynes (angl. London to Brighton Veteran Car Run), greičiau pavadintumėme reginiu, o ne tikromis lenktynėmis. Jomis siekiama ne nugalėti kas pirmas ir greitesnis, o paprasčiausiai pravažiuoti visą maršrutą nuo Londono iki Braitono. Šiais laikais šis atstumas neatrodo didelis, tačiau anuomet tai buvo kažkas tokio – net 91 kilometras (60 mylių)! „Lenktynių“ dalyviams visam maršrutui atseikėta – tik 8 valandos… Kiekvienam renginio dalyviui įteikiama atminimo bronzinė plokštelė. Taip pat reikia pažymėti, jog didelis dėmesys skiriamas renginio dalyvių aprangai, kuri turi atitikti ano laikmečio madas.

Visos šios „lenktynės“ – tipiškas anglų renginys. Tai pats seniausias oldtimerinis ralis pasaulyje! Ir sutikite, jog ko gero – pats gražiausias! Čia tradicija persipina su gilia pagarba automobilizmo pionieriams ir šiandieniniams jų įpėdiniams. Renginyje jokių skirtumų tarp anglų ir kitų pasaulio šalių gamintojų automobilių nėra. Čia pamatysi automobilius iš Amerikos, Prancūzijos, Italijos, Afrikos ar net Australijos. „Lenktynėse“ dalyvauja apie 100 skirtingų automobilių firmų.

Tiesa, lenktynėse gali dalyvauti tik tos transporto priemonės, kurios pagamintos iki 1905 m. sausio 1 dienos.

Parengta pagal L.Suslavičiaus bei Retromobile medžiagą

Facebook'as
X

Išsirinkite žurnalą


Įveskite savo duomenys

Vardas ir pavardė

Telefono numeris

El. pašto adresas

Toliau

Įveskite adresą

Galtvė, namo ir būto numeris

Miestas

Šalis

Toliau

Pasirinkite savo banką