Valeri Kirss – Estijos legenda

Visos Baltijos šalys turi savo istorinės technikos pradininkus. Jei Latvijoje tai Viktors Kulbergs, Lietuvoje Kęstutis Indziulas, tai Estijoje tokiu žmogumi yra Valeri Kirss.

Lankydamiesi FIVA renginyje Estijoje 2022 metų lapkričio 11-13 dienomis, turėjome puikią progą ne tik betarpiškai susipažinti su šiuo Estijos istorinio transporto judėjimo pradininku bei entuziastu, tačiau ir apsilankyti jo namuose. O jei tiksliau, ne tiek namuose, kiek trofėjų, prisiminimų ir tikros transporto istorijos mekoje.

Valeri Kirss namai, nors iš ties reikėtų juos laikyti muziejumi, yra Talino centre, nuostabiame senamiestyje.

V.Kirss su humoru ir akivaizdžiai neblėstančiu entuziazmu mus priėmė kaip tikrus draugus.

Valeri Kirss buvo vienas iš Estijos UNIC klubo steigėju 1976 metais ir šios organizacijos vadovu. Tačiau atėjus permainingiems 1990‘iesiems, jis atsiribojo nuo naujosios kartos istorinės technikos gerbėjų ir kaip teigia, 1994 metais savo aktyvią veiklą šiame judėjime uždarė amžiams. Tačiau nežiūrint į tai, jog net ir praėjus arti 30 metų nuo „uždarytų durų“, Valeri ir toliau yra gerbiamas istorinės technikos puoselėtojas. Permainingais laikais Valeri pakeitė savo požiūrį ne tiek į transporto istoriją, kiek į jame dalyvaujančius asmenis. Valeri pirmasis Estijoje, dar 1988 m., pradėjo organizuoti miss Estija turnyrus, aktyviai užsiėmė sportine – lauko teniso, veikla. Ir viename veiklos bare ir kitame Valeri pasiekė įspūdingų rezultatų. Miss Estija konkursas tapo prestižiniu ir plačiai nušviečiamu. O štai sportinėje veikloje Kriss, jau būdamas septintajame dešimtmetyje pateko net į šimtuką geriausių pasaulio lauko tenisininkų.

Valeri Kirss kartu su FIVA atstovais

2006 metais Valeri įkūrė istorinės technikos muziejų Virtsus miestelyje, pakeliui į Saremų salas.

Bendravimas su šiuo Estijos istorinės technikos gerbėju paliko nuoširdų ir šiltą jausmą. Neabejojame, jog prie jo kaip asmenybės, bei jo veiklos mes sugrįšime dar ne sykį.

Jūsų dėmesiui keletas akimirkų iš susitikimo Taline.